Еволюція: звідки пішли підресорені маси

З тих пір, як на планеті Земля з’явилося колесо, недоліки транспортних засобів в основному були пов’язані з відсутністю достатньої кількості істот, здатних призводити все це в рух. Скоріше, мова навіть йшла про нерівномірний розподіл відповідних тварин. У підсумку, дехто із сильних і просто багатих дозволяв собі експлуатацію рабської праці, але, як показала практика, коні, а, часом, і корови на цьому терені мали куди більш серйозним запасом міцності, бо були сильніші і витриваліші. Але, головне, — швидше.

За великим рахунком, людство модифікувало колісниці і вози протягом без малого п’ять тисяч років. Автомобіль при цьому і двохсотлітнього ювілею не впорався.

Отже, перше, що було придумано людиною — елементарна гарба, яка представляла собою дерев’яний настил з прикріпленою до нього віссю і двома колесами по боках. Хто приводив її в рух було не так уже й важливо. Це з рівним успіхом міг бути і віслюк, і мул, і кінь, і навіть людина. Ймовірно з останнього все і почалося, однак хтось, нарешті, здогадався, що в’ючне тварина в такому разі набагато ефективніше. Коли і де це сталося вперше — питання відкрите, і відповідь на нього навряд чи коли-небудь буде знайдений. Процес ідентифікації ускладнений і тим, що дерево — матеріал не вічний, тоді як мова йде не про сотні, а про тисячі років.

Далеко не найпримітивніші за своєю будовою колісниці, наприклад, своїм корінням сягають у 3-е тисячоліття до н.е. Їх прототипи використовувалися ще прото-індоєвропейцями в Месопаотаміі. Вони були розраховані на одну-дві особи і запрягали в них не більше пари коней. Найбільш часто колісниця знаходила застосування в війнах, так як була легким і надзвичайно швидким транспортним засобом. Притому, використовували її не стільки в якості високомобільного роду військ, скільки як засіб доставки бійців в потрібну точку поля битви.

Як і більшість ключових винаходів на планеті, своїм розвитком колісниця зобов’язана незламної тяги людини до насильницького освоєння нових територій. А, простіше кажучи, — війнам.

Якщо ви вважаєте, що колісниці були чимось на зразок сучасних танків, навряд чи виявитеся праві. На них, ймовірно, можна було боротися, але лише на арені. Щоб уявити себе в шкурі воїна, керуючого подібним «зброєю», спробуйте з максимально можливою швидкістю проїхати по полю, наприклад, на велосипеді. Швидше за все обидві ваші руки будуть використані для того, щоб не випасти з сідла, але ніяк на для управління, але ж воїну ще і битися треба …

І тут перед людством виникла друга серйозна проблема, вирішити яку потрібно було будь-що-будь — забезпечення комфорту. Це вимагало внесення серйозних конструктивних змін, бо дорожнє покриття в сучасному розумінні більшу частину історії вважалося поняттям вельми умовним.

Щось схоже на підвіски в транспортних засобах з’явилося приблизно за сто років до нашої ери.

Перші згадки про підресорених возах, призначених для подорожей, відносяться до Стародавнього Риму і I століття до н.е. Як ресор римляни використовували ланцюгові або ремінні підвіси. Ймовірно, трохи раніше щось подібне використовували в Китаї, бо карети в ті часи там також використовували, але ніяких свідчень, що підтверджують цю теорію, у археологів досі немає. Проте, якщо вважати автомобіль вінцем цього еволюційного витка, китайський варіант нам підходить набагато більше, оскільки карета, як не крути — закрите транспортний засіб, як і більшість сучасних авто.олувека.