Історія створення першого автомобіля

Більшість істориків цілком серйозно вважають, що саме дружина Бенца Берта вивела автобудування на велику дорогу…

Після 1876 року, коли Ніколас Августін Отто запатентував двигун внутрішнього згорання, багато тямущих людей працювали над його вдосконаленням. І, можливо, Карл Бенц, котрий народився в невеликому селищі біля міста Карлсруе, залишився б одним з багатьох безіменних механіків і інженерів того часу, імена яких зараз знають тільки архіваріуси. Але доля вирішила інакше.
У 1871 році Карл, працюючи в мостобудівній фірмі в Мангеймі, одружився з енергійною дівчиною Бертою Рінгент. Девізом молодої сім’ї стали слова: «Віра, надія і боротьба». І нині багато істориків цілком серйозно вважають, що саме Берта вивела автобудування на велику дорогу. От як згадував про це сам Карл Бенц: «У мене викрали мій автомобіль! Їх було троє, діяли вони погоджено і дружно. У мій автомобіль вони були закохані так само, як я сам. Але вони вимагали від нього більше, ніж я… Вони хотіли випробувати викрадений автомобіль, проїхати на ньому 180 кілометрів по нерівній дорозі. Компанія з бродяжницькими схильностями складалася з моєї дружини і обох синів». Історія викрадення — переломний момент в житті і кар’єрі Бенца і вже тому заслуговує докладної розповіді.
У 1885 році Карл продемонстрував бюргерам Мангейму свій триколісний саморушний екіпаж з бензиновим двигуном. Проте новинка викликала не стільки інтерес, скільки роздратування. Коли Бенц вирішив проїхати по місту, шум мотора перелякав коня м’ясника. Кінь поніс, розсипавши по дорозі вантаж. Щоб зам’яти скандал, Карл купив зіпсований товар, поставив автомобіль під навіс і почав його удосконалювати.
Машину «викрали» раннім літнім ранком 1888 року, коли її творець спав. Старший син Євгеній сів за кермо, поряд з ним мати, ззаду — молодший брат. Вони відправилися до родичів в маленьке містечко Пфорцхейм. Втім, це був лише привід. Пригод і хвилювань в дорозі було більше ніж достатньо. У той час бензин можна було купити тільки в гасових лавках, де його продавали як засіб для чищення одягу від плям. Несправності доводилося усувати підручними засобами — для прочищення засміченого бензопроводу Берта використовувала довгу капелюшну шпильку, а стрічку від капелюшка — для закріплення деталей системи запалення. Кожного разу, спускаючись під гору, мати хвилювалася за хлопчиків — раптом зіпсується дерев’яне гальмо. Доводилося не раз зупинятися і просити сільських шевців наново оббивати його шкірою. Ланцюги приводу задніх коліс витягнулися і почали зіскакувати із зубців зірочок. Довелося зупинитися ще і у кузні. Але за всі свої хвилювання і поневіряння мандрівники були винагороджені з лишком. Жителі Пфорцхейма збігалися натовпами, щоб подивитися на триколісний «безкінний віз». Про дальній автопробіг Берти дізналася вся Німеччина, преса звернула серйозну увагу не тільки на її подорож, але і на автомобіль Карла Бенца. З того часу і почався його шлях до слави і успіху. Адже раніше все було інакше.
Перший автомобіль Бенца, зроблений в 1885 році, був триколісним двомісним екіпажем на високих колесах із спицями. На нього Бенц поставив свій новий четиритактний бензиновий мотор з водяним охолодженням потужністю 0,9 л.с. Циліндр розташовувався горизонтально над віссю величезних задніх коліс і приводив їх в рух через одну ремінну і дві ланцюгові передачі. Великий, горизонтально розташований маховик знаходився під двигуном. Він з’єднувався з колінвалом конічною передачею і використовувався для створення рівномірного обертання і для запуску мотора. Електричне запалення живилося від гальванічної батареї — це було більш довершене рішення, ніж гартівні трубки Готліба Даймлера, що працював паралельно і незалежно від Бенца (фірми об’єдналася тільки в 1926 році, утворивши компанію «Даймлер-Бенц АГ»). На відміну від дерев’яного візка Даймлера автомобіль Бенца мав раму, спаяну з металевих трубок. Машина розвивала сміхотворну за нашими мірками швидкість — 16 км/год, але на ті часи це була вельми прогресивна конструкція.
З 1888-го року Карл почав демонструвати свої машини на міжнародних автомобільних виставках, проте справи йшли так собі. Широка популярність прийшла до Бенца лише після п’ятиденної подорожі його дружини. До речі, історики вважають його першим в світі автопробігом. Як і автомобіль Бенца, подорож Берти теж стала надбанням історії.
У 1893 році Бенц створив чотириколісний автомобіль, запатентувавши власну шкворневую систему повороту керованих коліс. Вони поверталися поодинці, а не цілком на загальній осі — це було черговою технічною перемогою Бенца. Відкритий двомісний екіпаж на високих колесах з повністю закритим моторним відсіком, в якому розміщувався одноциліндровий трилітровий движок потужністю близько трьох «коней», був улюбленим творінням Бенца. Недаремно він назвав його Viktoria — «перемога». Після створення «Вікторії» справи фірми налагодилися. Бенц вирішив створити серію екіпажів, додавши до могутньої «Вікторії» легку модель «Вело» (покращений чотириколісний варіант першого триколісного екіпажа).