Техогляди автомобілів в Україні стануть обов’язковими, а за порушення будуть штрафувати

Після восьмирічної паузи в Україні збираються повернути обов’язковий техогляд транспортних засобів.

Мінінфраструктури 6 травня оприлюднило законопроект, яким власників легкових автомобілів зобов’язують з 1 січня 2022 року щорічно проводити ТО.

Законопроектом Мінінфраструктури передбачено:

Замість «документа про технічну справність транспортного засобу» пропонують видавати свідоцтва про придатність транспортного засобу до експлуатації.

Проводити ТО дозволять лише сертифікованими МВС станціям — експертам з питань перевірки транспортних засобів (їх кваліфікація буде підтверджуватися раз у три роки).

Щорічне техобслуговування буде обов’язковим не тільки для легкового, але ще для комерційного пасажирського транспорту.

Вводиться поняття «придорожнього огляду». Прямо на дорозі будуть перевіряти комерційний транспорт. Порядок таких перевірок Кабмін повинен затвердити окремо, а також правила для встановлення заборони на подальшу експлуатацію транспорту.

Вводяться свідоцтва про професійну компетентність водія. Це називається картка водія. Її потрібно буде періодично оновлювати після підтвердження кваліфікації: міжнародні перевізники повинні отримувати з 2020 року, внутрішні з 2022 р.

Комерційних і пасажирських перевізників (автобуси і маршрутки) зобов’яжуть з 1 липня 2019-го встановити в машинах спеціальні пристрої — тахографи. Вони будуть фіксувати, скільки водій знаходиться в дорозі (для контролю втоми). Тахографи повинні будуть мати свідоцтва про періодичну повірку.

Зазвичай дозволяють водієві «крутити бублик» не більше 7 годин. Починаючи з 15-хвилинної переробки шофера його керівництво штрафуватиме: від 850 грн до 3 400 грн — залежно від обсягу переробки.

Комерційних перевізників зобов’яжуть встановити в своїх машинах обмежувачі швидкості з 1 вересня 2019 року.

Всі дані про пройдені ТО зберігатимуться в Єдиній базі МВС.

За відсутність тахографа (чи втручання в його роботу), свідоцтва про професійну компетентність передбачені штрафи. Отримувати картку водія змусять не відразу. Принаймні бувалим водіям, у яких станом на початок 2019-го є права відповідної категорії, кваліфікацію затвердять автоматично. Підтверджувати її потрібно не рідше, ніж раз на п’ять років. Новачкам же доведеться складати тести в Сервісних центрах МВС.

Для проведення придорожніх оглядів планується збільшення штату інспекторів Укртрансбезпеки.

Комерційним перевізникам за відсутність або його несвоєчасне проходження виписуватимуть штраф до 1700 грн. Аналогічне покарання і за відсутність свідоцтва про професійну компетентність. Повторне порушення карається позбавленням прав до півроку або адмінарештом на 5-10 діб.

За використання несправного тахографа, втручання в його роботу або відсутність обмежувача швидкості покарають на 850 грн.

Якщо водія застукають за роботою не по своїй карті — її вилучать і накладуть 1700 грн штрафу. Така санкція передбачена за не зупинку транспортного засобу на вимоги поліцейського або співробітника Укртрансбезпеки. Неподання ним даних з тахографа обіцяє розставанням з 2550 грн. За повторний такий проступок випишуть вже санкцію у 4250 грн.

До 4250 грн штрафу загрожує суб’єктам господарювання за видачу свідоцтва про проходження ТО з порушенням процедури. За повторне порушення експерта з питань перевірки транспортних засобів будуть позбавляти ліцензії на проведення такої діяльності на строк до 5 років.

Також компанії оштрафують, якщо вони:

Випустять в пасажирський рейс одного водія, якщо протяжність маршруту понад 500 км.
Випустять машини на дороги без пройденого ТО, не обладнають їх тахографами, якщо вони переобладнані без узгодження, незареєстровані у встановленому порядку.
Виїхали без страховки (автоцивілка і зелена карта).
Якщо водій не пройшов медогляд перед зміною.
Залежно від того, вантажний чи пасажирський транспорт, за вищезазначені порушення керівництву компанії буде загрожувати штраф від 680 грн до 1 700 грн. Якщо впіймають ще раз протягом року — 4250 грн.

Якщо пасажиру відмовлять у пільговому проїзді, водієві випишуть від 340 грн до 850 грн штрафу, а керівництву компанії — 1700 грн.

Що перевірять під час обов’язкового ТО: системи гальмового і кермового керування; зовнішні світлові прилади; шини та колеса; світлопропускання скла; газобалонне обладнання (за наявності) номера кузова; встановлене обладнання, що безпосередньо стосується безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища.

Водіїв усіх транспортних засобів зобов’яжуть не тільки возити з собою страховий поліс, але і пред’являти його на вимогу поліцейського (раніше він був потрібний тільки при порушенні ПРАВИЛ дорожнього руху чи оформленні ДТП).

Кому не потрібно проходити обов’язкове ТО: транспортні засоби, швидкість яких не може перевищувати 25 км/ч.; раритетні (віком понад 30 років) та гоночні авто, якщо їх не використовують на дорогах загального користування; авто дипломатів; транспортні засоби, які перевозять циркове і атракційне обладнання, якщо їх швидкість не може перевищувати 40 км/год.; транспортні засоби з об’ємом двигуна не більш як 125 куб. см.; трактори, збиральна та інша сільськогосподарська та дорожньо-будівельна техніка.

Щоб не було конфлікту інтересів, сертифіковані для проведення ТО станції не можуть займатися ремонтом або технічним обслуговуванням авто, не можуть бути пов’язані з автодилерами, виробниками або постачальниками автомобільних комплектуючих, мати зв’язки з іншими СТО. Також зарплата експерта не може залежати від результату проведеної експертизи.

В Україні з’явиться окрема каста експертних станцій, що спеціалізуються виключно на проведенні техоглядів. Для відкриття кожної нової точки, підприємцям потрібно отримувати новий дозвіл.