П’ятимісне аеротаксі Lilium Jet здійснило перший політ

Багато стартапів і великі авіаційні компанії займаються розробкою аеротаксі, здатних швидко перевозити кількох пасажирів у місті або за його межами на відносно невеликі відстані близько десятків кілометрів.

Подібні проекти вже представили багато компаній і в них використовуються різні конструкції і джерела енергії. Деякі розробники аеротаксі пропонують використовувати просту схему мультикоптера з фіксованими роторами, інші ж вважають оптимальною схему конвертоплана з поворотними гвинтами або гібрида, який поєднує окремі гвинти для зльоту і посадки, а також штовхає або тягне гвинт для горизонтального польоту. Також розрізняються і підходи до силової установки — частина компаній використовують двигуни внутрішнього згоряння, а інші вибирають електромотори та акумулятори.

Аеротаксі, що розробляється німецькою компанією Lilium використовує повністю електричну схему. Апарат виконаний за схемою конвертоплана з двома статичними крилами і поворотними електричними вентиляторами на них. Всього в аеротаксі встановлено 36 вентиляторів, з яких 12 розташовані на передньому крилі, а 24 — на задньому. Схема з поворотними вентиляторами дозволяє апарату використовувати вертикальний зліт і посадку, а також забезпечує ефективний горизонтальний політ після перекладу вентиляторів в повздовжнє положення.

Розробники відзначають, що в крейсерському режимі польоту вентилятори будуть використовувати 10 відсотків від максимальної потужності. Компанія заявляє, що апарат зможе літати на відстань до 300 кілометрів і рухатися на швидкості до 300 кілометрів на годину. Він буде мати кабіну, розраховану на чотирьох пасажирів і одного пілота.

Перший політ апарату пройшов 4 травня недалеко від Мюнхена. Під час випробувань апарат піднявся у повітря без людей на борту. Компанія зазначає, що перший політ був визнаний успішним і інженери приступили до повноцінної програми випробувань.

Варто відзначити, що новий апарат — не перше аеротаксі створене Lilium. У 2017 році компанія показала політ двомісного апарату, виконаного за іншою схемою. У ньому також використовується заднє крило з поворотними вентиляторами, але попереду розташовуються два блоки з вентиляторами, які після зльоту втягуються в корпус для зменшення лобового опору.

Крім Lilium свої аеротаксі вже випробували кілька інших компаній, зокрема і лідери авіаційної галузі, такі як Airbus і Boeing, причому Airbus розробляє відразу два апарати. Аеротаксі Vahana виконано за схемою конвертоплана з переднім і заднім повертаючими крилами, воно зробило перший політ на початку 2018 року. А інший апарат під назвою CityAirbus виконаний за схемою квадрокоптера і здійснив перший політ на початку травня 2019 року. Boeing вибрав для свого аеротаксі NeXt схему з вісьмома статичними горизонтальними гвинтами і одним штовхаючим гвинтом в задній частині. Прототип цього апарату вперше піднявся в повітря на початку 2019 року.