В Україні хочуть повернути «листи щастя» для водіїв

У Києві масово ставлять камери. Юристи: штраф — лише з особою порушника

В Украине хотят вернуть "письма счастья" для водителей

Тема автоматичної фотофіксації порушень правил дорожнього руху і покарання за них (в народі їх називають «листи щастя») знову на слуху. Влада столиці заявили про тендер на закупівлю обладнання, яке дозволить автоматично виявляти порушників ПДР. Обіцяють, що коли система запрацює, з’явиться технічна можливість оформляти штрафи в автоматичному режимі.

Юристи, що спеціалізуються на захисті прав водіїв, говорять, що це незаконно, так як не можна достовірно встановити, хто був за кермом. Але як тільки депутати приймуть закон, що усуває цю суперечність (його проект доопрацьовується четвертий місяць), Київ може стати першим містом, де водіїв почнуть штрафувати «автоматом».

«ЗАЛІЗО» І ШТРАФИ. Нові камери вже активно встановлюються: в центрі міста на жвавих перехрестях, на швидкісних дорогах в межах міста, мостах через Дніпро. Багато камери працюють, але поки служать лише для спостереження за ситуацією в місті.

Як повідомили в КМДА, основні вимоги до другої черги обладнання значно розширені: вона зможе не тільки визначити номер транспортного засобу (ТЗ), що перевищив швидкість або який проїхав на заборонний сигнал світлофора (жовтий і червоний), як зараз, але й фіксувати проїзд перехрестя в невірному напрямку (де не дозволений поворот, розворот), рух по зустрічній смузі і смузі для громадського транспорту, паркування там, де вона заборонена: під відповідними знаками, ближче 10 м від перехресть, пішохідних переходів, місць виїзду з дворів, проведення ремонтних робіт, ближче 30 м від зупинок громадського транспорту. За все це передбачені штрафи від 255 до 510 грн.

Також система повинна виявляти транспорт знаходиться у розшуку, не тільки по держномеру, але і за кольором, типом, що є нововведенням. Очікується, що повноцінний запуск системи займе 10-12 місяців, після чого почнеться розсилання «листів щастя», якщо до цього часу вони стануть законними.

ЕКСПЕРТИ. Юристи кажуть, що поки «листи щастя» — поза правового поля. Хоча внесена в 2015 році зміна в Адмінкодекс покладає відповідальність за порушення ПДР на власника транспортного засобу.

«Конституційний суд визнав неконституційним це положення Адмінкодексу, так як має бути персональна відповідальність за порушення. Поки не розроблять механізм чіткого визначення порушника, про штрафи в автоматичному режимі не може бути й мови», — сказав нам адвокат Вадим Володарський.

Юрист Володимир Столітній підтримує запропонований депутатами порядок визначення порушника: «Претензії пред’являються власнику транспортного засобу, але він має право доказово повідомити про те, хто насправді був за кермом. Для юрособи — це співробітник фірми, для фізособи — родич, знайомий. Але краще, якщо буде як в Німеччині, де камера знімає особа того, хто був за кермом у момент порушення. Якщо його неможливо ідентифікувати, штрафу немає. Але таке обладнання набагато дорожче, ніж фотографирующее транспортний засіб ззаду, яке хочуть застосовувати в Україні».

Коли приймуть закон, неясно, так як в червні він другий раз відправили на доопрацювання. Як повідомили нам у профільному комітеті Ради, причина в тому, що законопроект не вирішує головного завдання — встановити винного у порушенні. За словами члена комітету Валерія Карпунцова (БПП), навіть якщо документ доопрацюють, шансів бути прийнятим у нього небагато: «Жодна політсила перед виборами не візьме на себе відповідальність голосувати за такий непопулярний закон, щоб не втратити рейтинг».